Natura w ruchu - czyli Ruch dla natury
- Agnieszka Rytel
- 29 mar 2019
- 3 minut(y) czytania
-- PROJEKT przyjęty podczas III zbiórki RPM Ręka Metody--
Wskazówki dla prośrodowiskowej organizacji form RPM “Ręka Metody”
Wartość natury w naszym harcerskim działaniu i codziennym życiu jest trudna do przecenienia. Nie ma przecież bardziej naturalnego miejsca by prowadzić harcerskie wychowanie niż przyroda - wspierająca nas we wszechstronnym rozwoju. Świeże powietrze, piękno, niewypowiedziana cisza - dziś wiemy, że łatwo może przyjść nam to stracić. Często traktujemy przyrodę jako źródło inspiracji, mówimy o wychowaniu duchowym w jej kontekście, rzadziej już niestety przekuwamy słowa w czyny, podejmujemy się realnych działań by ją bronić i wspierać, by miłowanie przyrody wywiedzione z prawa miało wymiar czynu. Czyż istniałby ruch zawarty w nadgarstku Ręki Metody gdyby nie natura i świeże powietrze.
Organizując biwaki i spotkania Ruchu “Ręka Metody”, każdy z nas po trochu próbował zadbać o ochronę środowiska. Wdrażanie zasad prośrodowiskowych było dla nas naturalne. W związku z tym Ruch Programowo-Metodyczny “Ręka Metody” przyjął wskazówki dla organizatorów wszystkich form przygotowanych przez Ruch. Zbiór ten jest spisem propozycji do realizacji. Pamiętać należy, że będą one stosowane z sukcesem pod warunkiem rozsądnego ich wdrażania.
FORMY W NATURZE
Organizujemy jak najwięcej form na łonie przyrody, nie używamy prądu, ograniczamy produkcję śmieci, ścieków itp. Korzystając z natury, prowadzimy naturalne formy pracy, które zminimalizują liczbę druków, materiałów papierniczych itp.,

Zwracamy uczestnikom uwagę jakie środki czystości można przywieźć do lasu (np. mydła najlepsze to te w 100% roślinne, warto zwrócić uwagę by nie były wzbogacone zapachami, najlepiej gdy mydło ma nie więcej niż 4-5 składników).
Staramy się przygotowywać miejsca ogniskowe by nie zostawiać po nich śladów (leave no trace).

Osadniki i latryny budujemy wg zasad prośrodowiskowych. Do dołów trafiać mogą jedynie naturalne substancje. Wszystkie śmieci wyrzucamy do worków. Doły dobrze maskujemy.
TRANSPORT
Organizując formy bierzemy pod uwagę sposób dojazdu. Jeżeli jest taka możliwość wybieramy lokalizację, w którą dojeżdża kolej, organizujemy wspólny dojazd z dworca na miejsce obozowe lub promujemy komunikację publiczną. Jeżeli nie decydujemy się na kolej organizujemy wspólne przejazdy uczestników, z różnych miejsc Polski.
Rozsądnie planujemy wykorzystanie samochodów w organizacji form. Organizujemy wspólny przejazd kadry. Ograniczamy ilość wyjazdów samochodów podczas formy, planujemy wcześniej i robimy wspólne zakupy, nie wyjeżdżamy ciągle by kupić jedną rzecz, której brakuje. Wykorzystujemy rowery.

Unikamy zamawiania pojedynczego towaru przez internet, staramy się kupować lokalnie, tym samym planujemy zakupy programowe zawczasu.
JEDZENIE
Gotujemy sami gdy jest taka możliwość, unikając produktów przetworzonych i dbając o zdrowe żywienie.

Zakupy pakujemy do swoich toreb i pojemników, unikamy mnóstwa opakowań plastikowych.
Nie używamy jednorazowych naczyń, sztućców, kubeczków – uczestników form prosimy o zabranie swoich naczyń i kubków. Zapominalskim wystawiamy kilka kubków do zwrotu. Jeżeli jest taka konieczność organizujemy catering z naczyniami ceramicznymi lub biodegradowalnymi.
Prosimy uczestników (zwłaszcza podczas kursów, wędrówek itp) o przywiezienie swoich butelek na wodę, zapewniamy im dostęp do czystego źródła wody, bądź kupujemy wodę w dużych baniakach - najlepiej wielorazowego użytku.
Nie zamawiajmy porcjowanego jedzenie, wtedy się więcej marnuje. Jedzenie, które zostanie w miarę możliwości odwozimy do jadłodzielni, miejsca opieki, itp lub wykorzystujemy w innej formie. Nie wyrzucamy.
Na przerwy kawowe wybieramy owoce i warzywa, są nie tylko zdrowsze, ale i możne je kupić we własnych woreczkach lub skrzynkach, a nie kolejnych opakowaniach.
ŚMIECI i SPRZĄTANIE
Segregujemy śmieci – nawet gdy w pobliżu nie ma segregacji śmieci. W ten sposób budujemy nawyki. Część np. papieru można użyć do rozpalania w piecach i parnikach, papier można też zbierać na makulaturę, śmietnik mieszany wyrzucamy lokalnie, jeżeli nie ma takiej możliwości dla szkła i surowców można zawieźć dalej samochodem, najczęściej te śmieci nie śmierdzą i to nie problem, bio można zakopać razem z latryną. Zbieramy też oddzielnie korki, baterie itp.

Mówimy nie – woreczkom foliowym, jednorazowym opakowaniom, słomkom itp.
Zanim coś wyrzucimy zastanówmy się czy to się na pewno nie przyda, zanim wyrzucimy coś zepsutego – zastanówmy się czy na pewno nie da się tego zreperować.
PROMOCJA
Nie produkujemy zbędnych gadżetów promocyjnych: a. Prosimy o zabranie długopisów i notesów, dla zapominalskich wykładamy kilka długopisów i kartki do pisania, b. Dobre gadżety to takie, które są wielorazowe, przydatne i nie da się ich zastąpić już posiadanymi, nie są produkowane ze słabych materiałów – np. torba na zakupy z logo, koszulka, c. Stanowczo rezygnujmy z balonów, patyczków, opasek gumowych, smyczek itp

W mailach używamy stopki “Nie drukuj jeśli nie musisz”
PROGRAM
Do notowania na zajęciach warto wykorzystywać papier, który jest zadrukowany z jednej strony, czy plakaty reklamowe. Tam gdzie to możliwe nie drukujemy dla wszystkich programów czy materiałów, które są ogólnodostępne w internecie. Na konferencjach możemy zebrać linki do materiałów w jednym miejscu i zadbać o dostęp do internetu.
Jeżeli przygotowujemy druki na zajęcia zróbmy to tak by można było je wykorzystać ponownie. Niech będą na grubszym papierze, ewentualnie laminowane, nie wybierajmy papierów powlekanych, po prostu o nie dbajmy dobrze je przechowując. Nie nanosimy na projekty druków, banerów, innych materiałów dat i edycji. Wystarczy logo RM.

Comments